سفارش تبلیغ
صبا ویژن

خدمت و خیانت رسانه ها

پنج شنبه 92 فروردین 29 ساعت 10:22 صبح

.

معرفتهاتان را بالا ببرید. عزیزان من! سقف معرفت خودتان را سایتهاى سیاسى و اوراق روزنامه‌ها و پرسه زدن در سایتهاى گوناگون قرار ندهید؛ سقف معرفت شما اینها نیست. (16/5/1391)
ــــــــــــــــــــ
فرصت انتخابات فرصتی است که رسانه های معتقد به ولایت و نظام باید از آن برای تربیت مجتهدین سیاسی استفاده کنند؛ فرصتی است که باید با ترویج فضای گفتمانی، تعداد هرچه بیشتری از مردم را از حالت تقلید به وضعیت اجتهاد سیاسی نزدیک کنیم. کاری که رهبر انقلاب در طول سال و خصوصاً ایام و مقاطع انتخابات میکنند این است؛ یعنی بجای ماهی دادن، ماهی گیری یاد دادن!
ولی متأسفانه بعضی دوستان و بعضی رسانه هایی که داعیه گفتمانی بودن هم دارند، بجای استفاده حداکثری از این فرصت، سعی در مقلد نگه داشتن مردم میکنند؛ که این مطلوب نیست. این برخلاف فهم بنده از مطالبه مقام معظم رهبری از رسانه هاست. همین رویه غلط رسانه هاست که باعث میشود آقا به جوانها تأکید کنند سقف معرفت و بینش سیاسی خودتان را رسانه ها قرار ندهید.
این روزها وقتی رسانه های جبهه انقلاب را مرور میکنم، میبینم هیچکدام به فکر تربیت مجتهد سیاسی نیستند؛ بلکه فقط با هزینه کردن از نام بزرگان یا اعتبار گفتمانی خود یا...، عملاً مردم را به بقاء بر تقلید دعوت میکنند. در حالی که بالا بردن سطح شعور و معرفت و بصیرت و فهم سیاسی مردم، وظیفه اول این رسانه هاست و حتی از انتخاب کاندیدای اصلح هم ضروری تر است. اما متأسفانه، حتی مخلص ترین سایت های خبری-تحلیلی ما، دغدغه ای جز انتخاب کاندیدای مورد حمایت خویش –به هر قیمت- ندارند؛ و این به معنای بی ارزش بودن حق ارتقاء شعور مخاطبان نزد ایشان است.

 

این جمله آقا در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال 61 برای من خیلی جالب است که فرمودند: «حکومت اسلامی آن حکومتی است که مردم را به فکر کردن دعوت میکند». وقتی به این جمله می اندیشم، به این نتیجه میرسم که هنوز خیلی زود است که اینگونه رسانه های سیاست زده، خود را رسانه های گفتمان انقلاب اسلامی و نماینده رسانه ای نظام جمهوری اسلامی بدانند.
تفاوت کسانی که برای کسب بصیرت سیاسی به سراغ سرچشمه